Tarihçemiz

 • 1926

  Kaynak arazisi 6 Temmuz 1870 tarihinde İbrahim Talat Bey ve Monsieur Brune tarafından alınmış olan Uludağ Maden Suyu (o zamanki adıyla Keşiş Dağı maden suyu), işletme ruhsatını da 26 Mayıs 1912 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda Padişah Sultan Mehmet Reşat Han'dan teslim almıştır. Keşiş Dağı Maden Suyu işletmesinin o dönemdeki ortakları arasında Monsieur Brune'nin 1890 yılında hisselerini devrettiği Monsieur Bourousine ile Giritli Sıtkı Bey (Ulusu) de bulunmaktadır.

 • 1925

  Bursa'da bir grup öğretmen tarafından daha önce kurulan özel encümen, 1925 yılında Coğrafya Encümeni'nin de ilk şubesi olarak kabul edilmiştir. İşte bu ilk şubenin düzenlediği Keşiş Dağı'na tırmanış gezisine katılan heyette bulunan Türk Tıp Tarihi Kurumu'nun kurucularından Dr. Osman Şevki Bey, dağın ululuğu karşısında büyülenerek "Ne ulu dağ!" demekten kendini alamamış ve Ankara'ya döndüğünde bir rapor hazırlayarak dağın adının "Uludağ" olarak değiştirilmesini teklif etmiştir.

  Mareşal Fevzi Çakmak bu öneriyi uygun görmüş, bundan böyle haritalara dağın "Uludağ" adıyla geçmesini sağlamış ve bu ad günümüze kadar aynı şekilde ulaşmıştır. Soyadı kanununun çıkması sonrasında ise Dr. Osman Şevki Bey, "Bursalı" olan lakabını bırakarak "Uludağ" soyadını almıştır.

 • 1926

  Dağın isminin değişmesine paralel olarak Keşiş Dağı Maden Suyu adının da Uludağ Maden Suyu olarak değiştirilmesi hususunda başvuruda bulunulmuş ve kabul edilmiştir.

 • 1930

  Bursalı sigortacı Yağcızade Mehmet Hakkı (Erbak) Bey'in, Nilüfer Gazoz Fabrikası'nı kurmasının ve "Nilüfer" markası ile meşrubat üretmeye başlamasının ardından Uludağ İçecek'in temelleri de atılmıştır.

 • 1931

  Uludağ Maden Suyu olarak, şirketimize, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal tarafından işletme imtiyazı ve şirket unvanında "Türk" ibaresini kullanma hakkı verilmiştir ve şirket unvanı Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti. olarak değişmiştir.

  1931

  Mehmet Hakkı Bey, Bursa 1. Noteri'nde yapılan ve arşivlerimizde mevcut olan mukavele ile işletmemizin Bursa şehri vilayeti, Yalova kasabası ve kaplıcalarının baş bayiliğini almıştır.

 • 1932

  Efsane Uludağ Gazozu'nun orijinal formülü bu tarihte, Mehmet Hakkı Bey'in oğlu Nuri Erbak tarafından bulunmuş ve "Uludağ" markasıyla pazara sunulmuştur. 1950'li yıllara kadar portakal aromalı Nilüfer Gazozları'nın üretimi devam etmiştir.

 • 1933

  Mehmet Hakkı Bey, mültezim sıfatıyla Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti.'nin işletme haklarını devralmıştır.

 • 1955

  Fruti markalı portakallı gazozumuz piyasaya çıkmış ve 1969 yılına kadar üretimine devam edilmiştir.

 • 1958

  Uludağ Maden Suları Türk Ltd. Şti.'nin bütün hisseleri Erbak ailesinde toplanmıştır.

 • 1969

  Saatte 6000 şişe üretim kapasitesine sahip Prot marka ilk otomatik dolum hattımız 1966, ikincisi 1968 yılında devreye girmiş, saatte 4800 şişe üretim kapasitesine sahip Noll marka makinemiz ise 1969 yılında ithal edilmiştir. Bu süreçte makine atağına giren şirketimiz, orijinal Uludağ Doğal Maden Suyu şişelerimizde ilk kez üretim yapmıştır.

 • 1975

  Ürünlerimiz franchising sistemiyle Hollanda'da ve Almanya'da üretilerek tüm Avrupa'ya pazarlanmıştır.

 • 1978

  Büyümesinde, üretime yaptığı yatırımların geniş yer tuttuğu şirketimiz, teknik gelişime büyük önem vermiştir. Tam otomatik dolum hattı Simonazzi, saatte 36.000 şişe kapasitesiyle önemli bir otomasyon seviyesine ulaşmamızı sağlamıştır. Buna ek olarak, Prot marka dolum hattına yapılan revizyon sonrasında Türkiye'deki ilk depozitolu litrelik cam şişenin "vidalı kapak" ile üretimi bizim tarafımızdan gerçekleştirilmiştir.

 • 1981

  Rivi marka dolum hattına yapılan revizyon sonrasında dünyada ilk kez 1 litrelik pet şişede doğal maden suyu üretimi gerçekleştirilmiştir. Aynı şişe kullanılarak Türkiye'deki ilk litrelik meşrubat üretimi de yapılmıştır.

 • 1985

  Uludağ Gazozu adım adım dünyaya yayılmaya başladı.

  1985

  Türkiye'de ilk kez diyet gazoz, diyet portakal ve diyet kola üretimi bizim tarafımızdan gerçekleştirilmiştir.

 • 1987

  Uludağ Gazoz Amerika'ya ihraç edilmeye başlanmıştır.

 • 1996

  1994 yılında 18.000 litre olan Tekal kutu dolum kapasitemiz 24.000 litreye çıkarılmış, 1996 yılında ise saatte 40.000 litre üretim kapasitesine sahip dolum hattı şirketimiz tarafından satın alınmıştır.

  Tekal marka kutu dolum makinesiyle ilk metal kutu üretimimiz gerçekleştirilmiş, aynı yıl içinde ilk kutu ihracatımız da Ürdün'e yapılmıştır.

 • 1997

  İstanbul'un Kadıköy ve Beyoğlu semtlerinde direkt satışa başlanmış ve bugün hala kullandığımız sistemin temelleri atılmıştır.

 • 1999

  Özel tasarım 250 mililitre cam şişemiz, Dünya Ambalaj Örgütü'nün (World Packaging Organization) organize ettiği yarışmada "Dünya Ambalaj Yıldızı" ödülünü kazanmıştır.

 • 2002

  Uludağ Doğal Maden Suyu ile üretilen meyve aromalı doğal maden suyu Uludağ Frutti pazara sunulmuştur.

 • 1967 – 1984

  1967 – 1984 yılları arasında üretilen Efsane Uludağ Gazozu'nun efsane şişesi tüketiciyle yeniden buluşmuştur.

 • 2004

  Portakallı gazozların halk arasındaki isminin sarı olduğu noktasından yola çıkılarak bu kategoride önemli yer alacak Uludağ Sarı Portakallı Gazoz lansmanı yapılmıştır.

 • 2006

  Uludağ Çaybaşı Köyü'nde bulunan maden suyu dolum tesislerimiz restore edilerek 10.000 m²'si kapalı alan olmak üzere 50.000 m² alan üzerinde faaliyetlerine devam etmeye başlamıştır. Aynı yıl 24 Mart'ta Bursa'nın Yenice Sanayi Bölgesi'nde 30.000 m²'si kapalı alan olmak üzere toplam 70.000 m² alan üzerine meşrubat dolum tesislerimiz kurulmuş ve burası merkez fabrikamız olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 • 2007

  Haziran ayında Türkiye'nin ilk ambalajlı limonatası Uludağ Limonata pazara sunulmuştur.

 • 2008

  Formuna dikkat eden tüketiciler için şekersiz ürün gamımız genişletilerek Türkiye'nin ilk şekersiz limonatası olan Uludağ Limonata Şekersiz üretilmiştir.

 • 2009

  Türkiye'nin ilk hafif içimli maden suyu olan Uludağ Premium pazara sunulmuştur. Ürünümüzün özel kobalt mavi şişesi dünyaca ünlü moda markası Dice Kayek tarafından Osmanlı cam sanatı ve Fransız Baccarat vintage karaflarından esinlenilerek tasarlanmıştır.

  2009

  Uludağ İçecek "Ekonomiye Değer Katanlar" ve Birleşmiş Milletler FAO Madalyası'na layık görülmüştür.

 • 2010

  Uludağ Doğal Maden Suyu ve Uludağ Frutti, sektörde fark yaratan yepyeni şişeleri ve ambalajlarıyla tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

 • 2011

  2010 yılında yenilediğimiz Uludağ Doğal Maden Suyu ve Dice Kayek tarafından tasarlanmış olan Uludağ Premium şişelerimiz, TSE tarafından "Altın Ambalaj Ödülü"ne layık görülmüştür.

  2011

  Maden suyu kategorisine bir yenilik getirilerek doğal maden suyundan üretilen meyve sulu Uludağ Frutti Extra pazara sunulmuştur. Uludağ Frutti Extra hem şişesi hem de farklı lezzetleriyle tüketicinin beğenisini kazanmıştır.

  2011

  Uludağ İçecek UİB İhracat Yıldızları Ödülü'ne ve Uludağ Doğal Maden Suyu da TSE Altın Ambalaj Ödülü'ne layık görülmüştür.

 • 2012

  Efsane Uludağ Gazozu ve Portakallı Gazoz, Şekersiz alternatifleri ile ilk kez tüketici ile buluştu.

  2012

  C vitaminli doğal maden suyu Uludağ Frutti C Max pazara sunulmuştur.

  2012

  Maden suyu kaynaklarımızın imtiyaz hakkının alınmasının 100. yılı şirket bünyesinde ve tüketiciler nezdinde kutlanmıştır.

  2012

  TSE ve Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen "Ambalaj Ay Yıldızları" yarışmasında Uludağ Doğal Maden Suyu ve 1 litrelik Efsane Uludağ Gazozu şişelerimiz yetkinlik ödülü almıştır. Aynı yılda, Uludağ İçecek Anadolu'nun İstihdamını Artıran 2. Şirket olma unvanına ve Uludağ Doğal Maden Suyu da 100 yıllık tarihiyle Uzun Ömürlü Köklü İşletme ve Vergi Dairesi ödüllerine layık görülmüştür.

  2012

  Dice Kayek tarafından tasarlanmış olan Uludağ Premium şişelerimiz, Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği "Worldstar Awards" yarışmasında tasarım ödülü almıştır.

 • 2013

  Uludağ İçecek Superbrands Ödülü'ne layık görülmüştür.

  2013

  Zamansız Liderlik temasıyla düzenlelen 5. Düş+Zaman=Gelecek Konferası'nda 100 yılı aşkın tarihiyle Uludağ Doğal Maden Suyu'na Zamansız Şirket Ödülü verilmiştir.

 • 2014

  Gazsız meyveli içecek kategorisine kazandırdığımız Uludağ Greyfurt, Uludağ Orman Meyveleri ve Uludağ Çilek piyasaya sunulmuştur.

 • 2015

  Efsane Uludağ Gazozu, Kadınlar Günü ilanı ile Basın kategorisi Kurumsal İmaj ve Toplumsal Sorumluluk dalında sırasıyla Kristal Elma ve Gümüş Elma kazandı.

  2015

  Uludağ Limonata Nane Aromalı tüketicilerle buluşmuştur.

  2015

  Uludağ İçecek, Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu ile kaynak suyu kategorisine girdi.

  2015

  Uludağ İçecek, Efsane Uludağ Gazozu’nun “Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyasıyla iki Altın Effie kazanırken, Uludağ Frutti Extra ve Uludağ Limonata ile de iki Bronz Effie’yi ödül hanesine ekleyerek dört ödülün birden sahibi olmuştur.

  2015

  Uludağ İçecek’in Facebook sayfasında yer alan Uludağ Limonata Lezzet Dünyası oyunu, Altın Örümcek Ödülleri’nde Advergame kategori birincisi olmuştur.

  2015

  Uludağ İçecek, Kristal Elma Reklam Ödülleri’nde Efsane Uludağ Gazozu reklam kampanyası iki Kristal Elma, bir Bronz Elma ve bir Gümüş Elma’ya layık görülmüştür.

 • 2016

  Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda Gümüş ödüle layık görüldü. Sade ve ilgi çekici tasarımı ile kendini rakiplerinden ayıran Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, ilk ödülünü Uludağ Premium hanesine ekledi.

  2016

  2016 Effie Türkiye Reklam Yarışması’nda, “Efsane Uludağ Gazozu – Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyasıyla içecek kategorisinde Gümüş Effie ödülüne layık görüldü.

  2016

  İlk defa 2012 yılında tüketicilerle buluşan limon aromalı C vitaminli doğal maden suyu Uludağ Frutti C Max’a, 2016 yılında C Max Portakal ve C Max Kivi de katıldı.

 • 2017

  Gazsız meyveli içecek ailesine portakal parçacıklı özelliği ile Uludağ Meyvelim Portakal katılmıştır.

  2017

  Fine Water Society tarafından uluslararası platformda düzenlenen tat yarışmasında Uludağ Premium, maden suyu kategorisinde Gümüş ödüle layık görülmüştür.

  2017

  Türkiye’de ilk kez maden suyuyla üretilen Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey serisi Sade, E Vitaminli ve Güneş Koruyuculu olmak üzere 3 farklı çeşitle piyasaya sunulmuştur.

  2017

  15.11.2017 tarihi itibariyle Türkiye’de İçecek sektöründe Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenen ilk ARGE merkezi olmaya hak kazandık.

 • 2018

  Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin düzenlediği “Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması”nda sadelik ve şıklığı bir araya getirdiği yeni pet şişe ambalajıyla gümüş ödülü kazandı.

  2018

  Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirilen “2017 İhracatın Yıldızları” ödüllerinin “İhracat Başarı Ödülleri” kategorisinde 2017 yılında yaklaşık 130 milyon TL ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük ve en köklü içecek şirketi Uludağ İçecek, birinci oldu.

  2018

  Ev yapımı tadıyla yıllardır tüketicilerin en çok tercih ettiği limonata olan Uludağ Limonata, The ONE Awards’da da halk jürisi tarafından 2018 yılında itibarını en çok artıran gazsız içecek seçildi.

  2018

  Tarçın ve karanfil aromasıyla dikkat çeken elmalı ve narlı içecek Uludağ Ramazan Şerbeti, gazsız meyveli içecek ailesine katılmıştır.

  2018

  Göz alıcı tasarımıyla kendini ayrıştıran Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu şimdi de yeni PET şişelerinde!

  2018

  Çok sevilen Uludağ Meyvelim Nar, gazsız meyveli içecek ailesine geri döndü.

  2018

  Uludağ İçecek, 10. Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nda Uludağ Meyvelim “Akıp Giden Lezzet” sloganı ile Gümüş, Uludağ Frutti Extra “Tarifsiz Lezzet” sloganı ve Uludağ Premium Cilt Bakım Spreyi “Uludağ’dan Cildinize Doğal Bir Armağan” kampanyası ile Bronz olmak üzere toplam 3 ödülün sahibi olmuştur. Uludağ İçecek ilk kez kozmetik, güzellik ve kişisel bakım kategorisinde ödül kazanmıştır.

 • 2019

  Fazz 500 ml Enerji İçeceği ailesine katıldı.

  2019

  Yeni lezzet Uludağ Efsane Gazozu Çilek tüketicilerle buluştu.

  2019

  Tropik lezzet Ananas Meyvelim ailesine katıldı.

  2019

  Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu ailesinin yeni üyesi 2 litre tekli ve 4’lü seçenekleriyle tüketicilerle buluştu.

  2019

  Yeni lezzet Uludağ Efsane Gazozu Zencefilli tüketicilerle buluştu.

  2019

  Efsane Uludağ Gazozu yeni kutularıyla tüketicilerin beğenisine sunuldu.

  2019

  Uludağ Frutti Extra, Euroleague Almanya bölgesel ve Euroleague Final Four sponsoru oldu.

  2019

  Meyvelim Ailesi’ne 250 ml’ler katıldı.

  2019

  Uludağ Sıfır Tonik, 250 ML ve 1 Litre seçenekleriyle tüketicilerle buluştu.

 • 2020

  Uludağ Frutti Extra Greyfurtlu, içecek ailesine katıldı.

  2020

  Uludağ Frutti Extra 1 Litre seçeneği ile tüketicilerle buluştu.

  2020

  İhracata özel hazırlanan Uludağ Frutti Extra 500 ML, içecek ailesine katıldı.

  2020

  Quality Medal 2020-2021
  Türkiye genelinde 100 kategoride gerçekleştirilen ICERTAS’ın QUality MeDAL Araştırma’sının sonucuna göre Türk pazarında kesinlikle en kaliteli ürünü sunan gazoz üreticisinin adı “Uludağ” olarak belirlenmiştir. Tüketicilerin onayladığı lezzet ve kaliteyle birinciliğe layık görülen Uludağ İçecek’in kazanmış olduğu madalya dünyanın en saygın ve prestijli ödülleri arasında kabul edilmektedir.

 • 2021

  Uludağ Sıfır Tonik yeni 1 Litre PET şişesiyle tüketicilerle buluştu.

  2021

  Efsane Uludağ Mango & Ananaslı Gazoz tüketicileri ile buluşmuştur.

 • 2022

  Az Şekerli Portakallı Gazoz
  Türkiye’de Tek Koruyucu İçermeyen Az Şekerli Uludağ Portakallı Gazoz. %4 portakal suyu konsantresi içeren Az Şekerli Uludağ Portakallı Gazozu, 1 bardağında yalnızca 28 kalori içeriği ile tüketici ile buluştu.

  2022

  Daha Az Kalorili Uludağ Gazoz
  Türkiye’de Tek Koruyucu İçermeyen Daha Az Kalorili Uludağ Gazozu, %30 daha az kalorili seçeneği ile tüketicilerle buluştu.